G

 

 

 

Kleka

 

G

 

Kleka 

Kleka je zimzelen je grm visine od 0,5 do 7 m, s vrlo uskim, zašiljenim, bodljikavim listićima, vrlo otporan, gusto i nepravilno razgranat dvodoman grm. Zeleni plodovi su joj jajastog oblika, a zreli su okrugli i tamnocrno-ljubičasti imaju smolast i aromatičan miris i gorkosladak ukus. Plod je jajasta bobica, u prvoj godini je zelena, a tek u drugoj sazri. Moguć je i trogodišnji period od cvjetanja do sazrijevanja. Plodovi se beru od kraja ljeta do početka zime, a suše na promajnom mjestu. Iglice i mlade grane beru se od aprila do kraja juna, usitne i suše na isti način kao i plodovi. Kleka uspijeva na kamenitim i kraškim terenima od primorskih do planinskih i brdskih područja. Plod kleke sadrži smolu, tanin, vosak, organske kiseline i njihove soli, kao i brojne minerale, posebno kalcijum, kalijum, mangan, sumpor. U 100 grama mladih izdanaka kleke nalazi se čak 97 miligrama vitamina C. Klekovača je nadaleko poznata veoma aromatična rakija. Upotrebljavaju je i kao domaći lijek i dezinfekciono sredstvo

 

Ljekovita svojstva

 

Zahvaljujući izuzetnim ljekovitim svojstvima, zauzima posebno mjesto u narodnoj medicini 

Čitava biljka je ljekovita, ali se najčešće koriste plodovi. Ljekoviti su samo potpuno zreli plodovi, ljubičaste boje, dvogodišnji, dok jednogodišnji, zeleni, nisu ljekoviti, te ih ne treba koristiti. 

Kleka je izvrstan diuretik, preporučuje se i protiv kašlja, astme, stomačnih bolesti, znojenja, čak i gonoreje. S obzirom na to da posjeduje antibakterijska svojstva, koristi se za liječenje infektivnih bolesti pluća. Kao diuretik reguliše rad bubrega i pospješuje izbacivanje urina, pomaže organima za varenje, a koristi se i za liječenje upalnih procesa želuca i crijeva. Za glavobolju se preporučuju izdrobljeni plodovi u vidu obloga koji se previju na čelo.

 

Eterično ulje kleke

 


 

Eterično ulje kleke poznato je od davnina po svom antiseptičkom dejstvu. Podstiče eliminaciju toksina iz organizma i sprečava razvoj bakterija i gljivica. Deluje umirujuće i podstiče san.

Posebno je cijenjeno, jer u malim dozama olakšava iskašljavanje. Koristi se i za inhalaciju disajnih organa. Duboko prodire u kožu, a pomaže reumatičnim zglobovima.

 

Upotreba eteričnog ulja od kleke:

 

Idealna upotreba za probleme sa kožom– dodajte nekoliko kapi eteričnog ulja kleke u kremu za lice kako bi ste očistili lice od akni.


Protiv nervoze, u toploj kupki rastvorite 10 kapi eteričnog ulja kleke.


Za relaksaciju, dve do tri kapi eteričnog ulja kleke rasrtvorite litru vode, pa stavite u raspršivač i osvežite sobe.

 

Dodavanjem par kapi u šampon može pomoći u lečenju peruti i seboreje.

 

Eterična ulja ne treba da se koriste nerazblažena ili direktno na koži. Uvek se preporučuje da ga razblažite nekim uljem kao što je bademovo ulje, sezamovo ulje, itd. 

 

 

Čaj od kleke

 

 

Čaj se priprema tako što se kašičica dobro zgnječenih plodova prelije sa 2 dl vrele vode, a posuda se pokrije na 5 do 10 minuta. Zatim se procjedi i piju se najviše dvije šolje dnevno. Čaj se po želji zaslađuje medom ili šećerom. Ako se pije protiv dijabetesa ili oboljenja želuca i crijeva, ne treba ga zaslađivati.

 

Sok od kleke

 

Ovo je recept koji ja koristim za dobijanje soka

 

Sastojci:

 

250 gr. kleke

2 l vode

1 limun

 

 

Priprema:

Kleku  istresite u teglu od dva litra.

Zalijte vodom skoro do vrha.

Dodajte sok od jednog limuna (mogu i kriške ali zna biti gorko)

Ostavite da stoji 7 do 10 dana na toplom mjestu

Sok je spreman za piće kada bobice kleke počnu padati na dno.

Novi sok dobijate tako što dodajete novu vodu u teglu .

 

Sok se može zasladiti, a pije se razrijeđen

 

Zahvaljujući izuzetnim ljekovitim svojstvima kleka zauzima posebno mjesto u narodnoj medicini

Kleka je izvrstan prirodni diuretik, preporučuje se i protiv kašlja, astme, stomačnih bolesti, znojenja, čak i gonoreje. S obzirom na to da posjeduje antibakterijska svojstva, koristi se za liječenje infektivnih bolesti pluća. Kao diuretik reguliše rad bubrega i pospješuje izbacivanje urina, pijeska i kamena, pomaže organima za varenje, a koristi se i za liječenje upalnih procesa želuca i crijeva. Za glavobolju se preporučuju izdrobljeni plodovi u vidu obloga koji se previju na čelo.

 

Pored svega navedenog šta kleka liječi, ovaj sok pomaže osobama oboljelim od šećerne bolesti

 

Ipak, kleku bi trebalo koristiti obazrivo, jer pretjerana upotreba može da dovede do oštećenja bubrega. Inače, osobama sa osjetljivim bubrezima ne preporučuje se čaj i preparati od ove biljke zbog terpentina, koji može da izazove nadražaj i upalu ovog organa. Ne preporučuje se ni trudnicama jer može da dovede do kontrakcija materice. 

 

 

 

 tag: