G

 

 

 

Vrijesak

 

G

 

Vrijesak

 

Vrijesak je jednogodišnja biljka s jako razvijenim korijenom. Stabljika je visoka do 40 cm, većinom grmoliko razgranjena. Listovi su uski, zatupljeni i po rubu cijeli. Cvjetovi su na kratkoj stapci, čaška je zvonasta, zelene ili ljubičaste boje, cvjetni vjenčić je ljubičaste, ružičaste ili bijele boje, fino pahuljast. Prašnici jedva prelaze preko vjenčića. Miris je poput papra, pa se mnogo upotrebljava u kuhinji kao vrlo dobra zamjena za papar. Raste slobodno u prirodi na kamenitim i šljunčanim obroncima u istočnom Sredozemlju. U srednjoj Evropi uzgaja se kao začinska biljka, no tu i tamo kao samonikla biljka. Biljci je jako potrebna toplina, pa su sunčani položaji i prikladni za uzgoj.

 

Ljekovita svojstva

Iako je Sebastian Kneipp vrlo cijenio i hvalio ljekovita svojstva vrijeska, službena medicina se za njega posebno ne zanima i ne proučava ga, ali ta je biljka u narodnoj medicini već odavno neobično omiljena. Za lječenje kao i za začin  koristi se cvjet od vrijeska koji cvjeta rano u proljeće i bere se odma po cvjetanju.

Japanski stručnjaci su krajem dvadesetog vijeka ustanovili da vrijesak snažno djeluje protiv HIV-a tipa 1.

Poznat je kao dobro sredstvo za čišćenje krvi, za izlučivanje mokraće te za liječenje bubrežnih i mokraćnih kamenaca. Ipak, najrašireniju primjenu je našao u liječenju reume i gihta.

Priprema čaja:

Za pripremu čaja uzme se jedna čajna kašičica suvih listova i cvjetova vrijeska i prelije sa dva i po decilitra uzavrele vode. Drži se poklopljeno desetak minuta, procijedi i zasladi medom. Pije se tri puta dnevno poslije jela.

 

 

 

 tag: