G

 

autor tekst 001 ›››

 

 

Dr. Branislav Mihajlović

 

IMUNITET 

Sama reč Imunitet  je medicinski pojam kojim se označava sposobnost organizma da se odbrani od infekcija i spreči pojavu bolesti. To je odbrambena sposobnost organizma da se bori protiv virusa, bakterija, gljivica, parazita, njihovih produkata  (toksina) ali  i sopstvenih izmenjenih ćelija organizma kao što su nap. tumorske ili  istrošene ćelije koje više ne funkcionišu.

Zato kažemo da je u imunološkom sistemu  ključ za razumevanje gotovo svih bolesti.

Razlikuje se: Nespecifični – urođeni imunitet i specifični  - stečeni imunitet.

Nespecifični imunitet je prva linija odbrane organizm, postoji pre kontakta sa uzročnicima bolesti i reaguje na isti način prema svakom štetnom agensu. Taj inicijalni imunitet je ono sa čime se rađamo i on je nespecifičan,  nasleđujemo ga (genetski)  i prenosimo  na naše potomstvo. Prirodnim putem ovaj imunitet se prenosi u trudnoći sa majke na plod  ili preko majčinog mleka na novorođenče nakon porođaja. Zato je važno kako živimo jer samo zdrav organizam ima najveće šanse da da zdravo potomstvo.

Specifični imunitet se razvija se u kontaktu sa uzročnicima bolesti, ne postoji pre prvog kontakta i potrebno je vreme da se razvije

Zahvaljujući uzajamnom dejstvu specifičnog i nespecifičnog imunološkog odgovora imunološki sistem može da :

Razlikuje spostvene ćelije od stranih - to je imunološka tolerancija prema ćelijama sopstvenog organizma

Pamti – imunološka memorija (specifični imunitet)

Ima samoograničenje

Specifičnost   (specifični imunitet)

Raznovrsnost (specifični imunitet)

Prepoznavanje ličnih od stranih ćelija ostvaruje se tako što svaka ćelija organizma ima svoj marker. Bilo koja ćelija koja uđe u organizam a njen marker ne postoji u tom organizmu, tretira se kao stranac, i biva napadnuta. Ovaj process je tako efikasan da i nesvarani proteini koje smo uneli hranom organizam prepoznaje kao nešto strano, i reaguje , a mi osećamo nelagodnost, nadutost, umor.

U nekim slučajevima ovaj process zaštite se poremeti pa imuni system počne da napada sopstvene ćelije i tkiva. Tada se javljaju tkz. autoimmune bolesti kao što su multipla skleroza, sistemski lupus eritematodes, neki oblici artritisa ( reume )  ili dijabetesa ( šečerne bolesti).

U drugim slučajevima imuni odgovor nije adekvatan. Umesto da dođe do odbrane organizma, razvija se bolest. To je slučaj kod alergija. Supstabce koje izazivaju alergiju nazivaju se alergeni.

Sve ono sto aktivira imuni system naziva se antigen. To mogu biti virusi, bakterije, poleni, prašina, metali ubod insekta ujed zmije

Ko su ti vojnici koji nas brane od neprijatelja našeg zdravlja?

Pre svega bela krvna zrnca. Zdrav organizam ima 5 000-10 000 belih krvnih zrnaca u mm3 krvi koji žive 5 – 9 dana.

U telu postoji I limfni system i u njemu za imunitet veoma važne ćelije T I B limfociti. Ove ćelije se stvaraju u koštanoj srži, žlezdi timusu ali I u svim limfnim žlezdama. Kada strana supstanca ili mikroorganizam dođe u kontakt sa B limfocitom posle niza reakcija dolazi do stvaranja visoko specifičnih antitela . ova produkcija antitela odvija se brzinom od 2000 molekula antitela u sekundi u naredna tri do četiri dana. Druge B ćelije imaju sposobnost pamćenja što je veoma značajno pri ponovnom susretu tela sa istim mikroorganizmom. 

izvor: branislav mihajlovic ›››

G