G

 

autor tekst 006 ›››

 

 

Slobodan Vuković

 

Simboli napretka

 Drumovi crnogorski, sve do kraja pedesetih, u makadamu; kao presušeni potoci. Jedino parče asfalta bilo je ponad dvorca u Miločeru, da se kraljici prašina ne diže

 Ispred titogradske željezničke stanice, 29. maja 1976.

 Pjevao je Vito Nikolić: „Zaboraviše me, tugo, drumovi./ Odavno ni jednog da navrati./ Bjelina mi vid umori./ Stigoše me spori sati“.

 A stari Gusinjani, Hilmo Čekić, Bajro Hot, Kamer Hasanđekić i Rustem Balidemić, rekoše mi jedaman: „Put, pa sve drugo! Put je za nas spas. Seljak više voli dobar put nego fabriku! Dobar put je oduvijek predstavljao simbol napretka“.

 Drumovi crnogorski, sve do kraja pedesetih, u makadamu; kao presušeni potoci. Jedino parče asfalta bilo je ponad dvorca u Miločeru, da se kraljici prašina ne diže.

 A kad krajem tridesetih godina prošlog vijeka, kraljica dojezdi u Miločer, beogradska Politika donese vijest: “Juče se kraljica isprcala sa posadom broda…”  Čuvena štamparska greška.

 Namjerno ili ne, tek, neki “vragolasti” slovoslagač, ne baš omiljenoj kraljici, umjesto: “iskrcala”, tutnuo je: “isprcala”.  

Saobraćaj najveći problem

 Dugo je samovalo  to parče asfalta, kod Miločera. A onda, 22. septembra 1959. u pljevaljskom hotelu Tara, Tito reče: “Možda nikad nisam bio toliko uvjeren kao sada da saobraćaj predstavlja najveći problem za Crnu Goru. U ovim brdima vijugave i uske ceste ne mogu poslužiti bržem i jačem privrednom razvitku. Zbog toga je ovdje potrebno pojačati saobraćajna sredstva, u prvom redu željeznička…”

 Šiknula je ubrzo Jadranska magistrala. Gradila je puteve i omladina. Devetnaest hiljada brigadista iz Crne Gore i Jugoslavije izgradili su 1964. za sedam mjeseci magistralu od Kolašina do Bijelog Polja. Skovali pjesmu: “Kunemo se voljenom Maršalu, gradićemo Jadran-Magistralu”. I: veselo žmari Tara, opjevana volšebnica, zabrađena asfaltnom trakom.

 Na Žabljaku, 7. avgusta 1970.  Tito je opet govorio o crnogorskoj saobraćajnoj infrastrukturi. “Založiću se da se pomogne durmitorskom kraju, naročito u pogledu izgradnje puteva, bez kojih je nemoguće razvijati privredu, naročito turizam koji je ovdje prioritetan”, kazao je tada Tito. “Što prije treba rekonstruisati put Mojkovac-Žabljak. Treba vidjeti na koji način zajednica može ubrzati izgradnju pruge Beograd-Bar. Crna Gora je preporođena i vi imate mogućnosti da još brže idete naprijed. Kod vas posebno postoje uslovi za razvoj turizma. Ali, vaše ceste su preuske i preslabe da bi apsorbovale toliki broj automobila koji svakodnevno pristižu. Moraćemo čim prije riješiti da se započeto završi, jer što se dulje gradi to je skuplje…” 

Drugovanje s mostovima

 Već u decembru 1972. spojena je metalna konstrukcija džinovskog mosta na Maloj rijeci.

 I: podsjećanje. Vjetrovitog 17. decembra 1972.  stojim na ovom mostu, s radnicima beogradske Mostogradnje, slaveći premošćenje Male rijeke. Radnici, navikli na vjetar i visinu, veru se s lakoćom uz čeličnu konstrukciju. Jedan pjevuši onu Bilkićevu: “Ne žali je, druže moj…”

 “Navikao sam da drugujem s mostovima, da visim nad ponorima rijeka”, priča mi korpulentni brkajlija Milomir Tadić, rukovodilac montaže. “Nije bilo lako izgraditi ovaj most. Klimatski uslovi su dosta nepovoljni. Jak sjeverni vjetar dojuri začas s Vjeternika. No, uspjeli smo; pa smo neizmjerno radosni. Niko od nas nije koristio godišnji odmor; uskoro idemo na kolektivni odmor, a zatim ćemo opet doći, kako bi tokom marta konačno završili most”.

 Sunčanog 29. maja 1976. u 11,15 časova, na svečano ukrašenu titogradsku željezničku stanicu, ušetao je Plavi voz s Titom i tadašnjim najvišim partijskim i državnim rukovodiocima Jugoslavije, republika i pokrajina. Na dočeku sto hiljada ljudi! Pruga Beograd-Bar puštena je u saobraćaj. Generacije su sanjale taj dan; maštale, priželjkivale…

 Svojevremeno se vojvoda Gavro Vuković, crnogorski ministar inostranih poslova, zalagao da realizuje ideju o izgradnji transbalkanske željeznice od donjeg toka Dunava do Jadranskog mora, odnosno Bara. Vodio je razgovore s francuskom i italijanskom vladom, italijanskim kraljem Vitoriom Emanuelom i s ruskim poslanikom na Cetinju, jer je bio svjestan velikog značaja koji bi ova željeznica imala za Crnu Goru. Italija i Francuska smatrale su da projekat može biti od velike ekonomske koristi za balkanske narode, a naročito za Crnu Goru. Ruska vlada, međutim, odbila je da pomogne ovu ideju, jer je, kako je zabilježio vojvoda Gavro, smatrala da Crnoj Gori ne treba ekonomski razvoj, već da ostane patrijarharni vojni logor…

Poučno. 

Neopravdane kritike

 Kao što danas ima kritičara autoputa Bar-Boljare, bilo je i onih koji su se protivili izgradnji pruge Bar-Beograd.

 U Zelenom salonu kultnog titogradskog hotela Crna Gora, na svečanom ručku, 29. maja 1976. Tito je rekao:

 “Mi smo pošli iz Beograda da isprobamo ovu prugu, i to sa cjelokupnim jugoslovenskim rukovodstvom, sa predstavnicima republika i Federacije. Htjeli smo pokazati da nisu bile opravdane one kritike na našu adresu kada smo mi tražili da se ta pruga izgradi! Odluka da izgradimo prugu danas je potpuno ostvarena”, naglasio je Tito. “Mi smo sada provjerili tu prugu, i mogu da kažem da je sve išlo odlično. Dakle, to je velika zasluga naših graditelja, radnika, tehničara i inženjera, svih onih koji su svojim umnim i fizičkim sposobnostima savladali i tako teške probleme koje je nametala izgradnja ovakve pruge. Divili smo se zaista tom grandioznom djelu…”

 Stogodinja želja crnogorskog naroda je ostvarena. “Pruga snova” je stigla, a Crna Gora premrežena savremenim putevima…

 I: reče Vito Nikolić: "Pjevaju u meni drumovi snažni,/ drumovi dobri ko dlan očin...“

 izvor: vijesti.me ›››

G

 

autor tekst 005 ›››

 

 

Slobodan Vuković

 

Dolazi Tito

 Za Titovih boravaka, Igalo je postajalo centar političkog i kulturnog života. Hoteli na hercegnovskoj rivijeri puni kao oko. U vili Galeb redovno je zasjedao jugoslovenski državni vrh. Donosile su se važne odluke…

 Prvog avgusta, 1970. godine, urednik

 Unutrašnjo-političke rubrike Pobjede Dragan Vukčević, saopštava mi odluku redakcijskog kolegijuma:

 - Dolazi Tito! Pratićemo ga ti i ja. S nama će ići fotoreporteri Drago Vukčević i Miodrag Ilić Tuč.

 Za mene, tada mladog novinara, izazov.

 Dragan Vukčević, nenametljiv, temeljit, dobar žurnalista i čovjek; predsjednik Bokserskog kluba Budućnost; igrao je i fudbal…

 A Titove posjete je pratio veliki broj novinara; u takvoj konkurenciji, trebalo je biti originalan, imati što drugi nemaju, ništa propustiti. Uspijevali smo.

 Ujutro, 6. avgusta, karavela s Titom slijeće na titogradski aerodrom; zatim put za Žabljak, na proslavu tridesetogodišnjice Osme pokrajinske konferencije za Crnu Goru, Boku, Sandžak, Kosovo i Metohiju.

 Tito, jedan od najistaknutijih vojskovođa u antifašističkoj borbi, zastaje na divnom tarskom mostu; pokazuje proplanke preko Tare.

 - Eno, u onim kućama sam u toku rata boravio - veli - sad je, vidim, tu izraslo mnogo drveća; ovdje sam prvi put saznao da Njemci nešto spremaju…

 Trodnevni boravak na Žabljaku; zanimljivi susreti, razgovori. Crnogorski zvaničnici ga upoznaju  s pripremama na osnivanju Univerziteta Crne Gore.

 - Tako treba stvarati mlade kadrove - podržava Tito inicijativu. - A kod vas posebno postoje uslovi za razvoj turizma, pa infrastrukturi treba posvetiti veliku pažnju, bez toga je nemoguće razvijati privredu, naročito turizam…

 …Pjevalo se: Narodna se pjesma ori:/ Dođi, Tito, Crnoj Gori,/ dođi Tito, naš heroje,/ da posjetiš borce svoje./ I da vidiš stare majke,/ crnogorske partizanke./ Davno nijesi  kod nas bio,/ Narod te je zaželio./ Dođi Tito, dođi skora,/ pozdravlja te Crna Gora!

 Dolazio je petnaest puta. S balkona podgoričkog hotela Radovče, 12. jula 1946. poručuje okupljenom narodu:

 - Podgorica je porušena. Gradićemo je svi zajedno, jer je to naša dužnost, jer to zahtijevaju od nas žrtve koje je Podgorica dala! Mi ćemo to učiniti, to vam ja obećavam u ime Savezne vlade…

 Poznavao je ljude u Crnoj Gori. U Danilovgradu se sreta s Đurom Čagorovićem.

- Đuro, ti ne staraš?! - veli mu Tito.

- Ja ka’ ti, Tito, neću da staram! - reče Đuro.

 Sa suprugom Jovankom, na Cetinju, u Narodnom muzeju Crne Gore, Tito s velikim interesovanjem razgleda Stijovićeviu skulpturu Knez Bajko, tipičnu fizionomiju starog crnogorskog ratnika i pametara. 

 Posjećivao Obod, Industriju građevinskih mašina i opreme Radoje Dakić, Kombinat aluminijuma, Željezaru Boris Kidrič; razgovarao s radnicima.

 Za ručkom, u starom dobrom nikšićkom Onogoštu, u prisustvu Đoka Pavićevića i Nikole Kovačevića, Tito kaže:

 - Crnogorci su predstavljali jezgro

Narodnooslobodilačke borbe. Gdje je god bilo najteže, gdje je bilo stani-pani, ja sam slao Crnogorce…

U Titogradu , 29. decembra 1972, razgovara s političkim aktivom Crne Gore. Veli:

 - Ne možemo dozvoliti da vaša Republika sama grca kad joj je teško!

 Novu, 1973. godinu dočekao je u miločerskom Maestralu. Tri godine kasnije,  29. maja 1976. Plavim vozom dolazi u Crnu Goru.

 - Neka vam ova pruga donese sreću! - poručio je u Baru Tito.

 Bio je počasni građanin Berana, a 25. februara 1977. na svečanosti u Titogradu uručena mu je Povelja prvog počasnog člana Crnogorske akademije nauka i umjetnosti.

 U Igalo je prvi put stigao 27. januara 1975. Smjestio se u “vili Izvršnog vijeća Crne Gore”, na samoj obali; kuća je prije Drugog svjetskog rata pripadala porodici Jovanović. Tokom dvoneđeljnog boravka, opsluživala ga je ekipa sa Svetog Stefana, na čelu s uspješnim direktorom Vladom Mitrovićem. Tito je poslije večere volio da gleda filmove, naročito kaubojske i ratne. Direktor Mitrović peo se na kamin u dnevnoj sobi; postavljao i skidao filmsko platno.

 Jovanka Broz otvara u Novom raskošnu izložbu cvijeća.

 - Ovo je zaista divna izložba cvijeća - rekao je Tito. - Želim da i ubuduće produžite sa čim više uspjeha gajenje i izlaganje cvijeća…

 Sa suprugom Jovankom priređuje ručak za pisca Dušana Kostića, slikara Aca Prijića, vajara Luku Tomanovića…

  - U Igalu je lijepo - kazao je Tito - želim ponovo da dođem.

 I: početkom 1977. dolazi na odmor i liječenje. Boravi u tek izgrađenoj rezidenciji, vili Galeb.

 Posjećuje Kotor, Žanjice; u Mojdežu kuću domaćina Veljka Radulovića; ruča u domu Gojkovića…

 Za Titovih boravaka, Igalo postaje centar političkog i kulturnog života. Hoteli na hercegnovskoj rivijeri puni kao oko. U vili Galeb redovno zasjeda jugoslovenski državni vrh. Donose se važne odluke…

 ...Mornar, s automatom na grudima, nabijen, nalik na rvača, otvara mrežastu, metalnu kapiju; zastavnik, s prijavnice, obavještava pretpostavljene o dolasku novinara. Vila Galeb, 25. februar 1978. godine, noć; još od juče traje iščekivanje Titovog razgovora s crnogorskim rukovodstvom. U prepunom holu, opuštena  atmosfera. Iskrsnu odnekud Tito, u elegantnom tamnoplavom lister odijelu; odšeta do šanka i poslije nekoliko minuta ode.

 Njegov ađutant, admiral Tihomir Vilović, grmi!

- As ti Gospu, koliko novinara!? Ne može toliko! - reče admiral.

 Sa mnom legendarni Pobjedin fotoreporter Mijo Tuč; vrhunski profesionalac. Tito ga je obožavao, pa kada ga u gomili novinara ne bi odmah primijetio, upitao bi:

- A gdje je Tuć!? Gdje je Tuć…

 Crnogorski funkcioneri, od šefa Republike do predsjednika omladine, referišu, bogami, samokritički.

 - Uprkos nekim teškoćama - veli Tito - Crna Gora je na dobrom putu. Raduju me rezultati u njenom razvoju, koji pokazuju da se u razvitku Crne Gore otišlo znatno naprijed…

 Stižu u Igalo brojne delegacije, renomirani umjetnici; državnici, Huari Bumedijen, predsjednik Alžira, Mohamad Daud, predsjednik Republike Avganistan, Enriko Berlinguer i Santjago Kariljo, šefovi komunističkih partija Italije i Španije, Hosni Mubarak, predsjednik Egipta, Migel Trovoado, premijer Demokratske Republike Sao Tome, te Butros Gali…

 U vili Galeb, priredio je cjelovečernji koncert violinista profesor Henrik Šering, slavni umjetnik, koji je vodio Master klasu u Meksiko Sitiju; svirao je čak sto pedeset koncerata godišnje.

 U utorak, 24. oktobra 1978. Crnu Goru posjećuje njegovo kraljevsko visočanstvo, prijestolonasljednik, princ od Velsa, Čarls. Razgleda Kotor, Katedralu Svetog Tripuna i Pomorski muzej. Prima ga Tito.

 Prijemu prisustvuje i ser Ficroj Maklejn, prvi šef savezničke misije pri NOV i POJ. Ručaju s Titom. Princ Čarls mu prenosi tople pozdrave njenog kraljevskog veličanstva, kraljice Elizabete II. Tito se zahvalio i sa svoje strane uputio najsrdačnije pozdrave njenom veličanstvu kraljici Elizabeti II.

 Zapažen publicitet u britanskoj štampi. Ugledni londonski Tajms konstatuje da je posjeta princa Čarlsa “nastavljanje tradicije  koju obje zemlje žele da produže kao potvrdu specijalnih odnosa stvorenih tokom Drugog svjetskog rata kada je Britanija bila prva zemlja koja je zvanično priznala Titove partizane”.

 Princ Čarls i njegova supruga Kamila, vojvotkinja od Kornvola, zvanično će, kako je najavljeno, tokom marta posjetiti Crnu Goru; dobra prilika za dalje unapređivanje crnogorsko-britanskih odnosa…

 …Ujutro, 15. aprila 1979. grunuo je razorni zemljotres! Tito se zatekao u Igalu.

 - Svi narodi i narodnosti, sve republike i pokrajine treba da pomognu crnogorskom narodu da čim prije lakše savlada posljedice nesreće koja ga je zadesila  - apelovao je Tito.

 Bio je to posljednji njegov boravak u Crnoj Gori.

Evo šetajte virtualno kroz vilu: ›››

 

izvor: vijesti.me ›››

G

 

autor tekst 003 ›››

 

 

Slobodan Vuković

 

Majka iseljenička

 Kosović nije običan čovjek, Slobo! - veli mi prijatelj, njujorški Gusinjanin Bajram Vukelj. - On se nalazi u knjizi Ko je ko u Americi. On je majka sirotinjska. Kosović je sila!

 Reče, jedaman, Petar Lubarda: „Kad vidim iseljenika da se vratio, znam, došao je da umre!“

 Poslije višedecenijskog života i rada u Njujorku, vratio se dr Dušan Kosović,  i, onomad, u osamdesetdevetoj, umro u Herceg Novom.

 Upoznao sam ga u Njujorku, s jeseni, osamdesete, na večeri u Grinič Vilidžu, kod mog školskog druga, Cetinjanina, Paja Kusovca.

 - Kosović nije običan čovjek, Slobo! -  veli mi prijatelj, njujorški Gusinjanin Bajram Vukelj. - On se nalazi u knjizi Ko je ko u Americi. On je majka sirotinjska. Kosović je sila! 

Loši uslovi rada

 Po završetku studija doktor Dušan Kosović zaposlio se u bolnici na titogradskom Kruševcu; stasit,  naočit, s bradicom. Titograđanke su zborile da naliči Njegošu.

- Kad sam sa studija došao u Crnu Goru, nikakvih uslova za rad nije bilo - pričao mi je dr Dušan Kosović.

- Na jedvite jade dobio sam jedno malo odjeljenje od dvadeset do trideset kreveta, smješteno u bivšoj konjušnici kneza Mirka Petrovića, na Kruševcu, u tadašnjem Titogradu. Ja sam, kao tada jedini neurolog i psihijatar u Crnoj Gori, morao da radim od šest ujutru do deset uveče. Pregledao sam prosječno sto ljudi dnevno. U stvari, mene niko nije tjerao da toliko radim, ali nijesam mogao da gledam te jadne, nesrećne ljude kako čekaju satima i danima, pa sam morao da pomognem bolesnicima. 

Doktor Kosović je tada dao otkaz.

 - I dalje se odlagalo zidanje zgrade i kad sam vidio da mi ne daju ljude za specijalizaciju, da mi ne daju stan, niti bilo kakve uslove za razvoj psihijatrije, ja sam, kako Vi tačno kažete, dao otkaz. Blažo Jovanović lično me zamolio da povučem otkaz - kaže Kosović.

 - Ubrzo je raspisan konkurs za izgradnju odjeljenja za psihijatriju. Arhitekta Miljević je napravio projekat. Ja sam davao instrukcije, plan je bio dobar, ali od izgradnje ništa. Onda sam tražio da mi bolnica finansijski pomogne za izgradnju stana i dobio odgovor da to “nije socijalistički”. U međuvremenu, svi načelnici odjeljenja su dobili stanove, i to je bilo socijalistički! Očigledno, nekim ljudima sam smetao i sve su uradili da me natjeraju da napustim posao. Otišao sam u svijet. Da bih se afirmisao i dobio mjesto koje mi pripada u američkom društvu i psihijatriji, morao sam da počnem ispočetka. Ovdje, u Americi, niko vas ne pita koje ste vjere, kojeg ubjeđenja, odakle dolazite, gdje su vam korijeni. Svako mora da poštuje zakone i da se stvari rješavaju na civilizovan način…

 Osnivač psihijatrijsko-neurološke službe u Crnoj Gori, Dušan Kosović, u Americi  je postao jedan od vodećih psihijatara: član Američke akademije za medicinu i prava, zatim Njujorške akademije nauka i umjetnosti, Akademije za psihijatriju, profesor psihijatrije na Njujorškom univerzitetu. 

Moral naših đedova

 S Crnom Gorom nije lako! Još je teže bez nje. Odlazili su Crnogorci s praga u svijet “zbog siromaštine”, ali i raznih nepravdi, da bi osvojili svoj prag, svoj upret u rodnom gnijezdu. U velikom, širokom svijetu, gradili blistave karijere. Crnogorskom odlazniku Crna Gora nije silazila s uma.

 - Odrastao sam u crnogorskoj porodici, a to znači da sam već tamo bio suočen sa etičkom tradicijom našeg predanja i iskonskim vrlinama čovječnosti. Mislim da me je to, u moralnom pogledu, po prirodi stvari, u osnovi odredilo do dana danjeg - dijagnosticira doktor Kosović. - Ponekad mi se čini da je to moral koji nosim u svojim genima. I meni je, doista, žao što je iščezao uzvišeni moral naših đedova…

 Za mojih boravaka u Njujorku, sjedio sam s Kosovićem pokatkad u bašti restorana La Maganette, na ćošku Treće avenije i Pedesete ulice, nedaleko od njegove ordinacije. Bio je tu i slavni crnogorski filmski reditelj Živko Nikolić. Odbijali su mu u Zajednici kulture Srbije projekat koji je nudio (Ukleti brod). Za njega nije bilo mjesta u toj produkciji, osjetio se u domovini suvišnim, pa dojezdio u Ameriku, da, kako veli, potraži više sreće ovdje, u ovom prostoru. 

Besplatni pregledi za sirotinju

 Pričamo o Kosovićevoj knjizi Stres koja je doživjela nekoliko izdanja; prevedena u Italiji, Japanu, Kini i Rusiji.

 - A što je knjiga prihvaćena kod najšireg čitalaštva, možda bi razloge trebalo tražiti u tome što se u njoj ukazivalo na mogućnosti prevencije - naglašava dr Kosović.

 - Smatrao sam da svijest o bolesti može da postane značajan preduslov za njeno uspješno  sprečavanje. Po ovoj mojoj knjizi, reditelj Živko Nikolić, koji sada živi u Njujorku, napisao je scenario. Pokušaćemo da ovu aktuelnu temu čovjekove svakodnevice filmujemo.

 Crnogorci u Americi govorili su za doktora Kosovića da je majka iseljenička. Napravio je jedan istraživački protokol, pokušavajući da pronađe kako i na koje probleme najčešće nailaze naši iseljenici.

 -  Naši ljudi često u svijet odlaze nepripremljeni, plove u iluzijama da će se čim dođu u Ameriku obogatiti - priča  dr Kosović.

 - U međuvremenu ne uče jezik. Ponekad mjesecima i godinama uče a ne nauče engleski, a bez engleskog ne možete ništa da radite, pa ne znam kakav stručnjak da ste. Onda dolazi do teških razočaranja, do raskoraka između očekivanja i surove stvarnosti. Ljudi koji dolaze bez useljeničkih viza, bez odgovarajućih papira, imaju velike teškoće. Pokušavam da kad naše ljude ovdje snađe neka muka, kad nemaju ljekova, da im pomognem. Ja im, kad nemaju para, nikad ne tražim za preglede, a od sirotinje, čak i ako mi nudi pare, ja ne uzimam, jer znam da sam prolazio kroz iste muke…

 I: reče njujorški Gusinjanin Bajram Vukelj: Kosović je sila!

 izvor: vijesti.me ›››

G

 

autor tekst 003 ›››

 

 

Slobodan Vuković

 

Tito, maja 1969. u kolu, u Crvenom salonu titogradskog hotela Crna Gora; do njega narodni heroj Vukica Mićunović; do Jovanke, lijevo, prof. inž. Lazar Ljubiša.  

Napadi na Tita 

Prilikom posjete Londonu, marta 1953. godine, Petar Vojvodić je stao iza Čerčila i prozborio: Ako Titu što bude, ovaj je moj! 

Staljin

 Imao je Tito petlju da moćnom Staljinu skreše u brk: ne!

 Početkom 90-ih, “Detroit free press”, objavio je senzacionalnu vijest  da je Staljin namjeravao da likvidira Tita. Za ovaj posao, tvrdi detroitski dnevnik,  KGB je odabrao iskusnog ruskog špijuna čije je šifrovano ime bilo Maks, koji je učestvovao u pripremama ubistva Lava Trockog u Meksiku 1940. godine. List dalje naglašava kako je šef Staljinove tajne službe Berija, odlučio da agent Maks, na jednom od Titovih diplomatskih prijema u Beogradu, pusti letalne zarazne bakterije i, kako piše u izvjesnoj tajnoj bilješci, “Titova smrt i svakog drugog u prostoriji bila bi zagarantovana”. Za svaki slučaj, Staljinova tajna služba pripremila je i drugu opciju Titovog ubistva, “tihim mehanizmom koji bi bio prikriven uz Titove lične stvari, kao što su nalivpero, upaljač ili akten-tašna”. Iako se Berija ponadao da će Maks poslije obavljenog zadatka moći neometano da pobjegne, ipak ga je nagovorio da svojoj supruzi napiše “oproštajno” pismo u kojem kaže da je ubio Tita “iz ličnih, ideoloških razloga”. Cio plan, ističe “Detroit free press”, odobrio je  Staljin i bio u toku priprema… 

Ka Brionima

 …S proljeća 1950. Tito je putovao za Brione. Kada su “Plavim vozom” došli do Sežane, njegov ađutant i komandant Garde, general Milan Žeželj, zaustavio je voz!

 General Žeželj

 - Do Pule ćemo putovati kolima a ne vozom! - rekao je Žeželj.

 - Neću kolima! - odgovorio je Tito.

 - Ja sam izdao naređenje i kola su s voza već iskrcana!

 - Kako možeš izdavati naređenje bez mog pitanja!? Nemoj to više da radiš! - ljutito reče Tito.

 Sjedoše u kola. Put još nije bio asfaltiran. Tito ćuti. Neće ni glavu da okrene. Žeželju se toliko puši “da bi zmiju pušio”, a Tito ni da zapali cigaretu! Stigoše do Pule, a zatim brodom za Brione. Žeželj ga je dopratio do “Bijele vile”.

- Druže Maršale, mogu li biti slobodan jedno pet sati?

- Idi kud hoćeš!

- Ako nemaš, druže Tito, neki plan, ja imam neke svoje obaveze.

- Ma, rekao sam ti, idi kud hoćeš! - ne popušta Tito.

 General Žeželj uze grupu ljudi i po podacima koje je dobio, uputi se pravo na prugu, u zasjedu, đe su teroristi planirali da “Plavi voz” dignu u vazduh.  Sa svojim oficirima pohvatao je dvanaest terorista i naredio da pred njim demontiraju dvije paklene mašine, razorne moći,  koje su postavili.

 Ode pravo kod Tita, u “Bijelu vilu“, na Brione.

 - Javljam se da sam se vratio, druže Maršale! - raportira, uz osmijeh.

 - Pa ti si došao prije nego što si rekao?! Koji ti je đavo, što se smiješ?

 - Imam fantastične stvari da ti ispričam!

 - Idemo dolje, u Bilijarnicu - reče Tito. Uzeli su šteke tobož da igraju bilijar. Bili su sami. Ali ko će igrati bilijar? Žeželj mu priča, Tito zastao od iznenađenja. Sluša.

 -  I ti si za to znao?

- Ja sam za to znao.

- Pa što nijesi i mene poveo!? - veli Tito.

Najednom je ućutao. Zamislio se. I: kao da vraća film nazad, priđe svom ađutantu.

- Žeželju, molim te, izvini. Ja sam stvarno bio nepažljiv prema tebi. Ne samo nepažljiv, nego i drzak!

Zatim skide s ruke zlatni sat koji je nosio od 1945. do tog dana.

- Ovaj sat, molim te, da imaš za uspomenu… 

Njujork 

 …Ljeta kasnog, 1960. godine, Tito se sprema na put za Njujork, đe će prisustvovati jubilarnom zacijedanju povodom petnaestogodišnjice Ujedinjenih nacija.

 “Plavim vozom“, preko Italije, Austrije, Švajcarske, Francuske, stigao je do Šerbura.

 - Italijani su nas odlično obezbijedili, jer su cijele dvije divizije organizovali - pričao mi je Žeželj. - Tako je bilo kroz Austriju, Švajcarsku, kroz koju smo noću prolazili. U Francuskoj smo tu i tamo mijenjali pravce… Iz Šerbura, Tito je engleskim putničkim brodom „Kvin Elizabet“ 15. septembra 1960. otplovio za Ameriku; u Njujork stigao 20. septembra i smjestio se u trospratnoj zgradi Misije SFRJ, na Petoj aveniji. 

Niz obližnji Central park, slutila se rana jesen.

 Gotovo svakodnevno odlazio je u palatu Ujedinjenih nacija na Ist Riveru; govorio odmah poslije Dvajta Ajzenhauera, predsjednika SAD; susretao se s mnogim svjetskim državnicima, posebno s Naserom, Sukarnom, Nehruom, Nkrumahom, Hruščovom...

 Po Njujorku ga je, u “krajsleru”, vozio Veljo Dragićević.

 Ekstremni politički emigranti, sve bučniji i opasniji; demonstriraju s transparentima, uvredljivim i prijetećim povicima; nijesu patisali.

 - Tada sam mislio da Tita neću izvući živa!? Bilo je teških situacija - kaže general Žeželj. - Ulazio sam u zgradu UN s dva pištolja pod pazuhom. Igrao sam ulogu i organa bezbjednisti i ađutanta i novinara…

 Dok je Tito u UN govorio, Žeželj je s nekoliko svojih ljudi sjedio u pres-centru UN, držao isrpred sebe kopiju Titovog govora, i, kao novinar, nešto podvlačio…

 - Borili smo se i s Rusima, koji su bili s nama  u nevjerovatno finim odnosima, posebno Hruščov. Posjećivali smo jedni druge; susreti Tita i Hruščova u Njujorku bili su česti, ali su se prorijedili poslije glasanja; situacija se mijenjala, kao da smo cijelu Rusiju progutali, jer je odbačen njihov predlog Rezolucije o reorganizaciji OUN - sjeća se  Žeželj.

 - Rusi su priredili prijem na koji nikoga nijesu pozvali iz naše zvanične delegacije, osim Tita. Pošao sam s njim i mene zaustavljaju u portirnici, hvataju za rukav, govoreći mi da ostanem u prizemlju. Naglo sam se trgao, nastavio uz stepenice s Titom. On mi je došapnuo da se odlično snalazim i tako smo produžili gore na sprat. Atmosfera na ovom prijemu bila je dosta hladna...

 U njujorškoj luci nalazila su se dva jugoslovenska trgovačka broda, „Bled“ i „Srbija“, s posadama, među kojima je bilo i nekadašnjih partizana.

 - S njima sam - veli Žeželj - dogovorio da ne isplovljavaju dok im ja ne kažem.

 Pohrlili mornari do palate UN i Misije SFRJ; ćerali se po Menhetnu s demonstrantima; žestoko sukobljavali…

 Tih dana u Njujorku je gostovalo beogradsko Akademsko kulturno-umjetničko društvo „Branko Krsmanović“. Đevojke i mladići “Krsmanca”, priredili su pravi koncert ispred zgrade Misije SFRJ; uz pjesmu, raskrilili kolo na prestižnoj Petoj aveniji. Tito ih je s prozora pozdravio.

 - To je bilo veličanstveno - sjeća se general Žeželj. - Mnogi su se čudili, slali svoje izaslanike, među njima i Hruščov, da vide što se to događa ispred rezidencije jugoslovenskog predsjednika… 

Italija

 Italijanskim putničkim brodom “Leonardo da Vinči”, Tito je 4. oktobra iz njujorške luke isplovio za Evropu.

 U Šerburu se već okupila brojna fašistička emigracija, prijeteći napadom na Tita.

 - Iskrcali smo se u Napulju, a ne u Šerburu. Italijanski domaćini su u jednom napuljskom hotelu organizovali svečani ručak za Tita i pratnju. Pozvao sam ministra unutrašnjih poslova Italije i diskretno mu saopštio da sam dobio hitan telegram i odmah moramo uzletjeti s napuljskog aerodroma  - kaže general Žeželj. - Naravno, telegram sam izmislio. Nijesmo se uputili na ručak, već smo, u pokretu, po mom naređenju, naglo produžili za aerodrom, gdje nas je na pisti čekao naš vojni avion spreman za polijetanje. Svi su bili iznenađeni!? A nekoliko aviona Jugoslovenskog ratnog vazduhoplovstva patroliralo je nad Jadranom, čuvajući nebo dok je Tito letio prema domovini. Bio je to uspješan manevar. Morali smo se tako snalaziti…

 General-pukovnik Milan Žeželj, narodni heroj, ratni komandant Trinaeste proleterske brigade, prošao je s Titom, od 1. novembra 1944. do početka 1962. godine,  pedeset sedam država!

 - Rat mi je bio kao svadba u odnosu na ove zadatke - kazao mi je Žeželj.

 Dotadašnjeg Titovog ađutanta, naslijedio je Crnogorac, general-major Luka Božović, rođen u Plužinama. 

Njujork, ponovo

 …Tito je 16. oktobra 1963. ponovo doputovao u posjetu SAD. Poslije susreta s predsjednikom Kenedijem u Vašingtonu, stigao  je 20. oktobra  u Njujork na osamnaesto zasijedanje Generalne skupštine UN. Odsio je sa suprugom Jovankom u hotelu “Valdorf Astorija”. 

U Palati UN, na Ist Riveru, Titu je priredio svečani ručak U Tant, generalni sekretar Ujedinjenih nacija. Na ručku su bili Jovanka Broz, Koča Popović i Crnogorci, vrsne diplomate, Mišo Pavićević, Vladimir Popović i Danilo Lekić.

 Ispred “Valdorf Astorije” demonstrirali su ekstremni politički emigranti, koji su, kako reče Koča Popović, “bili vjerni saradnici fašista i fašističkih okupatora za vreme rata”.

 Dugogodišnji snimatelj “Filmskih novosti”, Beranac, Stevan Labudović, sin uglednog, beranskog predratnog knjižara Milutina Labudovića, našao se ispred  “Valdorf Astorije”.

 - Grupa ustaša i četnika demonstrirala je, noseći razne parole. Prilikom izlaska iz vidokruga kamere, ostavljali su jedne parole i uzimali druge. Tako se sticao utisak da je u pitanju nepregledna masa demonstranata - priča Stevan Labudović.

- Željeći da registrujem ovaj falsifikat, uputio sam se s kamerom prema demonstrantima. Oni su povikali: “Evo ga jugoslovenski detektiv!” Tri policajca uhvatila su me za ruke. Demonstranti su me udarali, istrgli i razbili kameru! Nijesam mogao da se branim, jer su me policajci držali. Čitav događaj snimale su američke kamere, tako da je sve ovo emitovano na američkoj televiziji. Sjutradan sam u foajeu “Valdorf Astorije” srio Koču Popovića i on mi je rekao: “Bravo Labude, časno si branio interese Jugoslavije.” U zamjenu za razbijenu kameru, koja je predata Kabinetu predsjednika Republike za muzej, dobio sam od Kabineta, novu, automatsku. Automatsku, valjda za to što sam Crnogorac…

 U Titovoj pratnji vazda je bilo Crnogoraca. Njegov glavni šofer bio je major Nikica Prlja. Obezbjeđivao ga je i narodni heroj, Crnogorac, Petar Vojvodić. Prilikom Titove posjete Londonu, marta 1953. godine, Vojvodić je stao iza Čerčila i prozborio: Ako Titu što bude, ovaj je moj!

 Ispred Tita, u automobilu, često se nalazio stasiti, naočiti Cetinjanin, pukovnik Garde, Milovan Blažov Adžić…

 A da li su Brozovi, kako se sve češće špekuliše, starinom iz Kuča?!

 Neka o tome brigu brinu istoričari.

izvor: vijesti.me ›››

G

 

autor tekst 002 ›››

 

 

Slobodan Vuković

 

Priče iz duše

 U Melinim pričama nema fikcije. Njeni zapisi su istiniti; to su, u stvari, vrhunske umjetničke reportaže

 Uizdanju “Almanaha” i podršku Fonda za zaštitu manjinskih prava Crne Gore, izišla je iz štampe knjiga “Beranske priče”, profesorice književnosti Mele Hadrović Murić.

 Buknula je Mela ovim djelom, lociranim pred Drugi svjetski rat, za vrijeme rata i poslijeratne izgradnje, slikajući jezikom narodnog govora svoj svijet, u balkanskom krajoliku, đe se odvajkada spavalo zečke, na jedno oko…

 A moderna prozna tradicija u Crnoj Gori, kako je svojevremeno bilježio vrsni crnogorski književni kritičar Milorad Stojović, počinje između dva rata, pripovijetkama Nikole Lopičića i romanom “Nevidbog” Rista Ratkovića, prvog crnogorskog proznog pisca čije djelo je značilo krupniji zaokret prema univerzalnijem, savremenijem književnom izrazu…

 U Beranama/Ivangradu, rodnom mjestu autorke “Beranskih priča”, živjeli su crnogorski pisci, Risto Ratković, Mihailo Lalić, Dušan Kostić, Radovan Zogović, Milovan Đilas, Radonja Vešović, Božo Bulatović, Radoslav Pajković, Esad Mekuli, Banjo Šaranović, Husein Bašić, Zuvdija Hodžić, Milo Bošković, Miraš Martinović, Miladin Ćulafić, Bogdan Šekler, Dale Ćulafiić, Dobrašin Jelić… Ali, Mela Hadrović Murić, kako u recenziji naglašava akademik Hasnija Muratagić Tuna, “nije imala namjeru da slijedi poznatu limsku spisateljsku tradiciju, niti namjeru da se njene priče uvrste u školske programe, niti da se o njoj pišu kakve studije; vrlo je evidentno da ih je pisala za svoju dušu”.

 U Melinim pričama nema fikcije. Njeni zapisi su istiniti; to su, u stvari, vrhunske umjetničke reportaže.

 Melino motivsko izvorište je grad Berane, njegovi žitelji, dobri i loši, bogati i siromašni, raznih vjera i nacija, u vremenima od svega oskudnim. Književno obrazovana, ona je ispisala divnu, istinitu knjigu, koja afirmiše multikulturalnost, suživot, poštenje, dostojanstvo, dobrotu, i osuđuje svako nametanje sile, poručujući da dobro nikada ne propada.

 Ovo je saga o ljudima koji su u malenim beranskim šindračama, živjeli svoje tihe, nevidljive živote.

 Kao biseri na đerdanu nižu se priče; ne zna se koja je od koje ljepša, ubojitija, uzbudljivija; odišu andrićevskim fatalizmom. Mela pripovijeda o lijepoj Fatki što je svojom nestvarnom ljepotom “otimala uzdahe svakome onome ko je imao sreće da je vidi“. Bila je, kazuje Mela, djevojka s dušom od bisera. Ljubav je podarila stasitom Rizu, njenom jedinom svijetu, kojem je odlazila u snovima “kada je mjesečeva svjetlost obasjavala bijeli jastuk, a san nije dolazio na oči”. Njegov otac Hamid izgovorio je rečenicu poznatu u Crnoj Gori: Ona u moju kuću neće ulaziti! Rizo je ćutao; venuo iz dana u dan, tugovao; već druge zime otkad je ostao bez Fatke, nazirao se kraj nekada snažnog mladića. Bolest ga je držala do prvog behara, kada je nečujno ispustio svoju dušu. Fatkin otac Halil odselio se s porodicom u Tursku. Nije bilo dana, a da Fatkine misli ne odlutaju od Bosfora do Lima i Harema; do Riza... U Turskoj se Fatka udala i dobila sina kojemu je nađenula ime: Rizo...

 Piše Mela i o bistroj, radoznaloj djevojčici Ifeti, “s pletenicama prebačenim preko ramena” i vremenu kad su se ženska djeca rijetko slala u školu. Ali, Ifeta je iz novina učila slova, sricala; sama naučila da piše i čita; odrasla, udala se i izrodila šestoro đece. Kad je njena najstarija ćerka, Mela, završila školu, Ifeta je uzela za ruku, povela na Univerzitet i ponosno saopštila: “Moja kćer će studirati književnost!”

 Lapidarnim stilom, Mela podsjeća i na vrijeme skidanja feredža, rušenje Čarši-džamije u centru Berana, Begluku i teškim godinama tokom Drugog svjetskog rata; ukazuje na hrabrost hanume Meme, kad je u njenu sobu, kao bez daha, uletio nepoznati čovjek: “Strina, ja sam Gojko Đukić sa Police, komunista. Molim te, sakrij me”. I Mema ga je krila u ormanu, iza posteljine.

 Prijateljstvo Đukića i Hadrovića i danas traje.

 Još od svog nastanka, davne 1862. godine, Berane se razvijalo po urbanističkom planu vidovitog Mehmed-bega Jajčanina, izrastajući u lijepu varoš...

 I: teku “Beranske priče”, iz duše Beranke, Mele Hadrović Murić. Iz njenih zapisa provijava i nostalgična melanholija; sa sjetom piše o Begluku koji je, kaže, mogao biti beranska Skadarlija. Bila je to čaršija koja je imala svoju dušu i ljepotu zbog koje su je stari Beranci voljeli, pripovijeda Mela. Na Begluku se moglo razgovarati o svakodnevnom životu i dogodovštinama. Tu su se sretali prijatelji u malim birtijama u koje se ulazilo kao u sopstvenu kuću... Pa Vakufska kuća sa nadaleko čuvenom izvorskom vodom, koja je izvirala iz njenih temelja, a malo dalje fino izbetonirano peralište. Vrijeme i novi ljudi, naglašava Mela, odlučili su da svega toga ne bude...

 “Možda vrijeme uči ljude o istorijskim vrijednostima, možda neke godine nijesu dozvolile Begluku da preživi kao što je preživjela Skadarlija u Beogradu”, piše Mela, “ali ostala su sjećanja da se zapisuju i prenose s koljena na koljeno, sjećanja onoga što su vidjeli ljudi, što je vidio moj otac, a koja vam iz svoje duše prenosim”.

 Otac Melin, Faik Hadrović, argatovao je kao mladić prije Drugog svjetskog rata kod braće Miladinović, koji su gazdovali beranskim hotelom “Evropa”. Bio je konobar, spoljnji momak, radnik na istovaru... Iako je autorka knjige, zbog teških poslova njenog oca Faika, možda duboko u duši nosila srdžbu na bogate hotelijere, ona će reći da se za njihova imena ne vezuju nikakva zlodjela. “Zna se da im je država kasnije oduzela hotel”, kazuje Mela, “a o njihovim nasljednicima ne postoje zapisi”.

 “Beranske priče” posvetila je ocu Faiku i majci Ifeti. Želi, kaže, pisanjem da prelista prošlost i zapamti te tihe heroje naših prostora; da porukama koje priče nose, u čovjeku probudi samo dobrotu.

 Dirljiva je saga, naslovljena, “Priča o čovječnosti”, u kojoj Faik, koji je od 1944. do 1948. proveo u Narodnoj miliciji, iznosi svoju dugo čuvanu tajnu. Jedne noći, za tih smutnih vremena, dobio je naredbu da učini ono što, kako kaže, “nijesam htio niti mogao učiniti”. Uhapšen je bio izvjesni mladi čovjek, Bogavac, četničko dijete, jedinac u familiji. Odlučeno je, bez suđenja i pesude, da ga treba odvesti na Lim, na Talum i tamo likvidirati i zakopati. Noć; Talum pust; samo Faik s puškom, i mladić. Faik mu je naredio: “Hajde, iskopaj jamu, požuri, nema čekanja.” Mladić je bez riječi iskopao jamu. “De poređaj to kamenje oko jame, a tu zemlju vrati đe je bila”, reče mu Faik. Mladić zatrpa jamu i napravi nešto nalik grobu. Priđe mu Faik i šapatom naređuje: “Sad bježi da se naše oči nikada više ne vide. Ako se vratiš, ubio si i mene i sebe”.

 “Zapisano je”, veli Mela Hadrović Murić, “da je spasiti jedan život što i spasiti čitav svijet, a u ovom istinitom slučaju, po svemu sudeći, Faik je spasio i svoj i svijet nepoznatog mladog čovjeka”.

 Faik, dobričina, narodni čovjek, gotovo do kraja života radio u prodavnici “Jasikovac” đe su ljudi dolazili za džak brašna, a platiće kad mogadnu. Koristila je Mela svaku priliku da sluša oca. Uvijek je, sjeća se, prihvatao da s njom povede razgovor, uvodeći je u priče o ljudima i događajima, pretočenim u knjigu “Beranske priče”. Djetinjstvo joj, kaže, nije bilo bogato niti bezbrižno. Pomagala je majci u kući, a ocu u zanatskim poslovima.

 “Ponekad bih pobjegla od svega na rijeku Lim, samo da bih slušala žubor vode kako protiče ispod mosta”, veli Mela. “Sjećam se ushićenja zbog dolaska ljeta i dana kada sam na rijeku donijela svoju prvu knjigu koju mi je otac kupio. Volio je da me vidi kada čitam, a noću, uz toplu furunu, da priča o prošlosti i svijetu kakvim ga je on znao. Ovom knjigom prenosim vam njegova kazivanja…”

 Mela piše jezgrovito; ne komentariše, ne presuđuje; čitaocu ostavlja da nadogradi suštinu priče.

 A putevi gospodnji nepredvidljivi. Kako je zborio Tasa Mladenović, prolazna smo pjena na talasima postojanja.

 Ostaju knjige. I: sjećanje.

 Dobrota i sjećanje, naglašava Mela Hadrović Murić, nadvisiće vrijeme; zapravo, iza ljudskih sudbina samo će ostati ljudi i neljudi...

 Knjiga je ilustrovana crtežima akademskog slikara Aldemara Ibrahimovića s prepoznatljivim beranskim motivima.

 izvor: vijesti.me ›››

G