G

 

geoinžinjering tehnologija info

 

 

GEOINŽINjERING TEHNOLOGIJA INFO

 

 

INFO

Predložene geoinženjerske tehnologije

 Tehnologije geoinženjeringa mogu se kategorisati prema različitim pristupima (upravljanje sunčevim zračenjem, uklanjanje ugljen-dioksida, modifikacija vremena) ili prema tome gde žele da intervenišu u planetarnom ekosistemu (zemlja, vazduh, voda).

Stratosferska aerosolna inekcija (SAI) 

 

SAI predlaže raspršivanje velikih količina čestica sumpora (npr. sumpor-dioksida) u stratosferu (gornji sloj atmosfere) da bi delovale kao reflektujuća barijera protiv dolazne sunčeve svetlosti. Predlozi se kreću od pucanja čestica iz artiljerijskih topova, korišćenja velikih creva u nebo ili pražnjenja čestica sa zadnje strane aviona. Razmatran je i dizajn samolevitirajućih čestica, kao i upotreba čestica drugih reflektujućih metala (npr. titanijum, aluminijum, barijum itd). 

Modifikacija površinskog Albeda

 

Širok spektar predloga spada u kategoriju modifikacije površinskog albeda – od useva genetskog inženjeringa da reflektuju više svetlosti, do krčenja borealnih šuma u ​​oblastima prekrivenim snegom; od pokrivanja velikih pustinjskih ili ledenih područja reflektujućim materijalima do beljenja vrhova planina i krovova belom bojom – sve sa zajedničkim ciljem: povećanje albeda površine zemlje.

MCB

Predlozi MCB-a imaju za cilj povećanje beline oblaka kako bi se više sunčeve svetlosti reflektovalo nazad u svemir. Jedan predlog uključuje raspršivanje fine magle (na primer, morske vode) u nisko ležeće morske oblake koji bi stvorili više jezgara kondenzacije oblaka (čestice koje obezbeđuju površinu za kondenzaciju para, formirajući oblake), potencijalno čineći oblak beljim. Drugi predlažu zasijavanje oblaka biološkim ili drugim nanočesticama. 

Mikromehurići 

Predlozi mikromehurića sugerišu da bi generisanjem miliona sićušnih vazdušnih mehurića u okeanu, velike površine mogle da reflektuju više sunčeve svetlosti nazad u svemir.

Stanjivanje cirusnih oblaka

Stanjivanjem cirusnih oblaka (oštrih, izduženih oblaka na velikim visinama), neki istraživači su predložili da bi se više toplote poslalo nazad u svemir, stvarajući sveukupno hlađenje klime.

Okeansko đubrenje

Okeansko đubrenje se odnosi na bacanje gvožđa (kao gvožđe sulfata u prahu) ili drugih materija (npr. urea) u okean u oblastima sa niskom biološkom produktivnošću kako bi se stimulisao rast fitoplanktona. U teoriji, nastali fitoplankton izvlači atmosferski CO2, a zatim umire, pada na dno okeana i sekvestrira ugljenik.

Vještačka fotosinteza

Vještačka fotosinteza predlaže da se genetski manipuliše biljkama i algama, posebno usevima kao što su pirinač, pšenica, kako bi one navodno metabolizirale više CO2. Ovaj način „forsiranja prirode“ predstavljen je kao oblik uklanjanja ugljen-dioksida, uz pretpostavku da je moguće da biljke skladište dodatni ugljenik u zemlji. 

HAARP 

HAARP (skraćenica za engl. High Frequency Active Auroral Research Program, Program aktivnog auroralnog istraživanja visoke frekvencije) američki je civilni i vojni istraživački program pri kojem se rabe visoko frekventni radio valovi za istraživanje gornjih dijelova zemljine atmosfere (osobito ionosfere). 

WSAC

Nije težak koncept za razumevanje. Vodena para u vazduhu je ono od čega dolazi kiša, tako da bi ogromni rashladni tornjevi koji ubacuju ogromne količine vodene pare u vazduh, logično uticali na to gde i koliko kiše pada. Zapravo, na osnovu studije iz 1971. godine u nuklearnoj elektrani Zion koja je istraživala uticaj predloženih rashladnih tornjeva (koja je pokazala da su oni – u stvari – uticali na količinu kiše i snega koji bi padali niz vetar), rashladni tornjevi su odbijeni na taj objekat. Uprkos ovoj realnosti, u narednih nekoliko decenija došlo je do eksplozije instalacija rashladnog tornja u elektranama širom sveta, do te mere da bi sada – bilo teško naći elektranu bez njih. Pošto svaki toranj može da ispari hiljade ili čak desetine hiljada galona vodene pare u minuti, a pošto ima 62.500 elektrana širom sveta, ne može se osporiti da one dodaju trilione galona vodene pare u vazduh... i da bi u tako velikom broju one nužno uticale na padavine.

Očigledno pitanje je „zašto“ bi industrija (elektrana / „fosilna goriva“) namerno to uradila? Zašto bi ovakav sistem (ili preciznije rečeno, dvostruka namena postojećih sistema) postojao? 150 godina industrijalizacije stvorilo je znatno više problema i atmosferskih neravnoteža nego samo popularni fokus na globalno zagrevanje i klimatske promene - CO2. U stvari, postoji mnogo veći problem koji je nekoliko decenija bio skriven od javnosti... a to je problem uticaja industrijalizacije na prirodni ciklus kiše. 

Nexrad Radar

Operacije za terenske programe modifikacije vremena u velikoj meri zavise od pravovremenih i tačnih radarskih informacija. Kvalitet tih radarskih informacija može uticati na uspeh misija modifikacije vremena.

geoinžinjering tehnologija info

 

G

 

geoinžinjering tehnologija info

 

 

GEOINŽINjERING TEHNOLOGIJA INFO

Biće da nijesam dobro informisan.

Vjerovatno je do mene a ne do njih.

To je sramota moja što nijesam znao tu informaciju.

geoinžinjering tehnologija info

 

G